Liigu edasi põhisisu juurde

Eile Riias toimunud Eesti, Läti ja Leedu elektrisüsteemihaldurite kohtumisel otsustati edasi lükata Balti riikide eralduskatse seoses vahepeal teatavaks saanud Vene Föderatsiooni süsteemihalduri otsusega korraldada ennetavalt 24.-26. mail Kaliningradi regiooni saartalitluse katse.  Samal koosolekul lepiti kokku jätkata tööd Balti elektrisüsteemi saartalitluse võimekuse loomiseks.

„Otsustasime eralduskatse hilisema teostamise kasuks, kuna Venemaa elektrisüsteemihaldur teatas vahepealsel ajal enda plaanist teostada vahetult enne meie esialgu kavandatud eralduskatset Kaliningradi saartalitluse katse mai lõpus. Kaliningradi katse on planeeritud 72- tunniseks ja arvestades, et kunagi varem ei ole nii mastaapset katset läbi viidud, on olemas märkimisväärne tõenäosus selle ebaõnnestumiseks, mis tooks omakorda kaasa Vene süsteemihalduri poolse nõudmise Balti riikide eralduskatse edasilükkamiseks vahetult enne kavandatud kuupäevi. Kindlasti ei pea Elering võimalikuks korraldada Balti eralduskatset ühepoolselt ilma kokkuleppeta Venemaa ja Valgevene süsteemihalduritega. Meie eesmärk on jõuda Balti elektrisüsteemi desünkroniseerimiseni Venemaast läbi mõistliku koostöö, mitte konfrontatsiooni, milleni viiks ühepoolne tegutsemine,“ kommenteeris Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

„Balti riikide eralduskatse läbiviimiseks peame elektrisüsteemi paindlikkuse tagamiseks garanteerima täiendavad tootmisvõimsused ja kuna Venemaa on juba varasemalt öelnud, et Kaliningradi katse ebaõnnestumise korral nad Balti riikide eralduskatsega ei saa nõustuda, siis võime olla ka olukorras, kus oleme teinud juba märkimisväärsed kulutused tootmisvõimsustele, aga katset läbi viia ei saa. Selline kulu ei saa olla õigustatud,“ selgitas Veskimägi. „Balti riikide elektrisüsteemi eralduskatse edasilükkamine ei tähenda kindlasti eralduskatsega seotud ettevalmistööde pidurdumist või katkemist. Vastupidi, töötame intensiivselt edasi nii võrgu arendamise, süsteemijuhtimise kui turukorralduslike küsimustega ja jätkame arutelusid uue eralduskatse aja kokku leppimiseks Läti ja Leedu kolleegidega,“ lisas Eleringi juhatuse esimees.

Balti riikide elektrisüsteemi eralduskatse jooksul oleks siinne elektrisüsteem eraldatud 12 tunniks täielikult lahti Venemaa elektrisüsteemist ja pandud tööle iseseisvalt  nö saarestununa, jäädes siiski alalisvooluühenduste kaudu seotuks Põhjamaade ja Poolaga. Venemaa võrgust eraldamisel oleks lülitatud ükshaaval välja kõik üheksa elektriliini, mis seovad Balti riike Venemaa põhiterritooriumi ja Valgevenega. Erinevalt varasematest sarnastest katsetest plaanitakse välja lülitada ka Leedu ja Kaliningradi vahelised elektriliinid ning sarnaselt Balti riikidele jääks ka Kaliningradi elektrisüsteem katse ajal eraldi sagedusalana töötama.