Liigu edasi põhisisu juurde

Balti riikide elektrisüsteemihaldurid Elering, AST Lätist ning Litgrid Leedust asutasid teisipäeval ühisettevõtte Baltic RCC OÜ, mis alustab igapäevast tegevust teisest poolaastast. Ühisettevõtte põhifunktsioon on osutada süsteemihalduritele teenuseid, mis aitavad tugevdada järelevalvet energiasüsteemi töökindluse üle.

Suuremale pildile keskenduvad regionaalsed koordinatsioonikeskused võimaldavad energiasüsteemide juhtimisel leida ühiseid jooni ja optimeerida igapäevaseid tööprotsesse, suurendades energiasüsteemide töökindlust kõigis kolmes Balti riigis.

„See annab tarbijale kindluse, et varustuskindlus on tagatud kogu regioonis ühtsete põhimõtete ja ühtlaselt kõrge standardi alusel. See on eriti oluline eesootavat Venemaa elektrisüsteemist lahti ühendamist arvestades, sõltumata sellest, kas see juhtub varem planeeritud moel 2026. aastal või erakorralisena juba palju varem,“ kommenteeris Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Eleringi, AST ja Litgridi on Baltic RCC omanikud võrdsete osalustega. Eestis registreerutud ettevõtte nõukokku ja juhatusse kuuluvad esindajad igast Balti riigist. Keskust juhivad kolm süsteemihaldurit roteeruvalt.

Baltic RCC on üks kuuest Euroopas tegutsevast regionaalsest koordinatsioonikeskusest, mis peavad koostöös kindlustama samade põhimõtete jälgimise elektrivõrkude töökindluse hindamisel kogu Euroopas. Näiteks Põhjamaade süsteemihaldurite loodav Nordic RCC alustab tegevust samuti sellel aastal Kopenhaagenis.