Liigu edasi põhisisu juurde

Elering valis riigihankega välja Veskimetsa-Kopli ja Veskimetsa-Volta kõrgepinge kaabelliinide ehitaja, tööd teostab 4,8 miljoni eurose pakkumise teinud Leonhard Weiss OÜ.

Kokku laekus hankele kolm pakkumist, mille hulgast oli Leonhard Weissi pakkumine kõige odavam.

Pärast Veskimetsa ja Kopli ning Veskimetsa ja Volta alajaamade vaheliste maakaablite valmimist demonteerib hanke võitja samu alajaamu ühendavad vanad kõrgepinge õhuliinid, millega vabanevad kõrgepingeliinidest Veskimetsa ja Mustjõe asum ning Merimetsa kaitseala.

Uute maakaablite ehituse ettevalmistustööd algavad koheselt ning kaablid peavad olema valmis 2020. aasta lõpuks. Vanad õhuliinid on plaanis demonteerida 2021. aasta lõpuks.

Veskimetsa-Kopli kaabelliini pikkus on ligi 4,1 kilomeetrit ja Veskimetsa-Volta kaabelliini pikkus ligi 5,7 kilomeetrit. Kaablite paigaldamiseks kasutatakse valdavalt horisontaalse suundpuurimise tehnoloogiat ehk kaablite paigaldus toimub nõndanimetatud kinnisel meetodil. Kumbki kaabelliin koosneb kolmest faasist ning iga faasi kaabel paigaldatakse kogu trassi ulatuses eraldi plasttorusse. Kaablid paiknevad vähemalt 1,5 meetri sügavusel.

Tööde käigus taastatakse tuhandeid ruutmeetreid haljastust ning sellele lisaks istutatakse täiendavalt sadu puid, sealhulgas vahtraid, kaski, pärnasid ja pihlakaid.

Kõnealuste õhuliinide asendamine on osaks Eleringi suurprojektist, mille käigus vabanevad Tallinna linna tiheasustusega alad ülekandevõrgu vananenud õhuliinidest. Järgmisena laseb Elering asendada Veskimetsa alajaamast Kadaka ja Harku alajaama suunduvad õhuliinid ja Kadaka-Harku õhuliini, millega väheneb õhuliinide hulk Õismäe ja Astangu piirkonnas. Elering käivitas äsja vastava riigihanke.

Varasemalt on Elering maakaablitega asendanud Veskimetsa-Endla, Veskimetsa-Järve ja Järve-Endla õhuliinid. Selle tulemusel vabanesid õhuliinidest muu hulgas Siili piirkond Mustamäel ja Vuti tänava piirkond Kristiines.

Seotud teemad