Liigu edasi põhisisu juurde

eu rahastus

Elering püstitab Eesti elektrisüsteemi Euroopa elektrivõrku ühendamise suurprojekti raames Tartu linna serva Eesti teise kõrgepingeliini disainmasti nimega Sookurg.

Disainmast Sookurg kuulub samasse perekonda 2020. aastal Läänemaale rajatud Eesti esimese disainmastiga Soorebane. Mõlema disainmasti autorid on arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles, et Elering tahab anda oma taristut uuendades omapoolse panuse avaliku ruumi kujundamisse ja ühtlasi Tartu Euroopa kultuuripealinna projekti. „Disainmastil on veel teinegi Euroopa mõõde – Sookurg aitab meid lahti ühendada Venemaa elektrivõrgust ja liita Mandri-Euroopa elektrivõrku,“ sõnas Veskimägi.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul sümboliseerib Sookurg väga hästi neid teemasid, mis Tartuski praegu käsil on. "Elujõulise tuleviku ehitamine ei ole vaid tehnoloogiline väljakutse, vaid see annab meile võimaluse muuta ka oma elukeskkond esteetilisemaks ja põnevamaks. See hetkel erakordselt aktuaalne energiasüsteemi arendusprojekt koos atraktiivse maamärgiga meie linnaruumis haakub väga hästi ka Tartu kui Euroopa kultuuripealinna 2024 juhtmõttega "Ellujäämise kunstid"," lisas Klaas.

Uus disainmast hakkab paiknema Tähtvere külas Tallinna-Tartu maantee ja Tiksoja tee ristumiskohas. Mast on ligikaudu 45 meetrit kõrge ja see hakkab kandma võimast 330-kilovoldist transiitliini ning kohaliku elektrivarustuse jaoks olulist 110-kilovoldist liini. Masti ja kogu uuendatava kõrgepingeliini peatöövõtjateks on energiataristu ehitajad Enersense ja Leonhard Weiss.

Sookure metallosad valmivad firma Norsteel S.r.l Rumeenia tehases. Praegu on käimas masti tootmisjooniste viimistlus ning alanud on ka esimeste detailide välja lõikamine terasest. Masti osade keevitustööd toimuvad Rumeenia tehases lähematel kuudel ning masti püstitamine leiab praegu plaani järgi aset suve teises pooles. Uue disainmasti juurde kuulub ka maastikuarhitektuurne ja valgustuslahendus.

Disainmast Sookurg hakkab kandma Balti-Tartu kõrgepingeliini juhtmeid. Liin on osaks suurprojektist, mille tulemusel ühendavad Balti riigid oma elektrisüsteemi lahti Venemaa võrgust ning liituvad hiljemalt 2026. aasta alguses Mandri-Euroopa elektrisüsteemi ja sagedusalaga. Projekti raames rekonstrueerib Elering mitu kõrgepingeliini, rajab elektrisüsteemi stabiilseks tööks vajalikud sünkroonkompensaatorid ning uuendab elektrisüsteemi monitoorimis- ja juhtimissüsteemid. Kogu projekti maksumus on Eestis ligikaudu 300 miljonit eurot ja Euroopa Liit rahastab seda 75 protsendi ulatuses.

Seotud teemad