Liigu edasi põhisisu juurde

Elering sõlmis kokkuleppe Soome ja Läti gaasi süsteemihalduritega ühise Soome-Eesti-Läti gaasituru loomiseks alates 2020. aasta algusest.

Kokkulepe võimaldab ühise gaasitariifi kehtestamise gaasi impordil nendesse riikidesse ja kaotada piiriületustasud riikide vahel. Kokkuleppe kohaselt liigub gaas Soome, Eesti ja Läti vahel alates järgmisest aastast ilma täiendavate kuludeta.

Täna sõlmitud kokkulepe on Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul oluline samm ühtse regionaalse elektri- ja gaasituru suunas. „Oleme Eesti elektrituru integreerinud regionaalselt, nüüd kordame sama gaasis. Sõlmitud leppe põhiselt tekib senise kolme eraldisesiva turu asemele üks Soomet, Eestit ja Lätit hõlmav gaasiturg. See on esmakordne Euroopas,  kus kolme riigi gaasiturud ühendatakse üheks turuks kokku riigipiiride üleselt. Ühine regionaalne gaasiturg muudab konkurentsi tihedamaks ja toob seeläbi tarbijatele soodsama hinna,“ selgitas Veskimägi.

Sõlmitud kokkuleppega fikseeritakse ka süsteemihaldurite vaheline kompensatsioonimehhanism gaasi transiidiga seotud kulude ning sisendtariifidena laekuvate tulude jaotamiseks.  

Seotud teemad