Liigu edasi põhisisu juurde

Eleringi 2019. aasta varustuskindluse analüüs näitab, et tootmisvõimsuste ja ühenduste koosmõjus on Eesti tarbijate elektrivarustuse kindlus tagatud vähemalt 2025. aastani ning vähetõenäoliste kriisistsenaariumide korral on elektrisüsteemi võimekus keerulistes olukordades hakkama saada piisav lähema 10 aasta vaates. 

Elering hindab juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul Eesti tarbijate varustuskindlust kodumaiste tootmisvõimsuste ja välisühenduste koosmõjus. Euroopa süsteemihaldurite ühenduse üleeuroopalise tootmispiisavuse analüüsi (Mid-term Adequacy Forecast - MAF) põhjal on varustuskindlus Eestis tagatud vähemalt 2025. aastani.  „Kuskil Euroopas  on elektrijaam ja traadid on piisavalt jämedad, et see elekter jõuaks Eesti tarbijani. Ka konservatiivsete eelduste puhul, kui Narvas jääb ainult 660 megavatti elektritootmise võimekust, vastab Eesti varustuskindluse tase Euroopas levinud standarditele. Eesti elektrisüsteem on ammu juba palju enamat kui ainult põlevkivielektrijaamad Narvas,“ lisas Veskimägi.

Äsja heakskiidetud Puhta energia paketi põhiselt valmib uus üleeuroopaline elektri varustuskindluse analüüs järgmise aasta teises pooles. Kui sellest peaks selguma, et võimalike tundide arv, kus  kasvõi üks megavatt jääb Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatavast varustuskindluse standardi tagamisest puudu, tuleb Veskimägi hinnangul kaaluda võimalust teha täiendavaid investeeringuid paindlikesse ressurssidesse nagu juhitavad tootmisvõimsused, juhitav tarbimine või salvestusvõimsused.

Elering ei näe ühtegi tõenäosuslikku sündmust, mis võiks viia Euroopa elektrisüsteemi ja -turu lagunemiseni. Sellegi poolest vaatame me lisaks tavapärasele üleeuroopalisele tootmise- ja võrgupiisavuse analüüsile täiendavaid elektrivarustuse stsenaariume Eestis, kui peaks juhtuma midagi ebatõenäosuslikku ja valmistame Eesti elektrisüsteemi ette nendega toime tulemiseks. Analüüsitud olukordadeks on Balti riikide ennetähtaegne ja kokkuleppeta eraldumine Venemaa sünkroonalast, kõikide läänesuunaliste elektriühenduste kaotamine ning kõige raskema olukorrana Eesti elektrisüsteemi täielik eraldumine kõikidest naaberriikidest. Kõigi nimetatud stsenaariumite puhul on varustuskindlus majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, siseministeeriumi  ning konkurentsiametiga kokku lepitud mahus tagatud 2029. aastani.

Tootmisvõimsuste pikaajaliseks hindamiseks ning tagamiseks tuleb Eleringil koos vastutavate ministeeriumite ning konkurentsiametiga välja töötada varustuskindluse standard ja Mandri-Euroopa sagedusalas toimimiseks vajalike süsteemiteenuste turumehhanismid. Euroopa elektriturul tuleb vähendada turutõrgete mõju ning samuti parandada mehhanisme elektrivarustuse tagamiseks elutähtsatele ja üldhuviteenustele Eestis.

Eleringi värske varustuskindluse aruanne on kättesaadav siit: https://elering.ee/sites/default/files/public/Infokeskus/elering_vka_2019_web_final2.pdf

 

Seotud teemad