Liigu edasi põhisisu juurde

Euroopa süsteemihaldurid ja elektribörsid avavad 13. märtsil ühise üleeuroopalise elektriturgude päevasisese kauplemise süsteemi XBID, mis võimaldab elektriga kaubelda erinevate pakkumispiirkondade vahel tund enne tarnet.

Eleringi energiaturgude osakonna juhataja Elis Paasi sõnul on XBID Euroopa ühtse energiaturu toimimiseks võtmetähtsusega projekt, mille eesmärk on tõsta päevasiseste turgude efektiivsust. “Süsteem võimaldab kauplemist erinevate riikide pakkumispiirkondade ja börside vahel ning projekti käivitamisega liidetakse kõikide Euroopa elektribörside piirkonnad,” ütles Paas. Esimesed füüsilise elektri tarned toimuvad 14. märtsil.

Seni on Eesti turuosalistel olnud võimalik päevasiseselt kuni üks tund enne tarne algust kaubelda Eesti piirkonna sees ja piiriüleselt kindla hulga riikidega juhul, kui piiriülest ülekandevõimsust on piisavalt. XBID muudab senist olukorda, kus turuosalised said kaubelda ainult elektribörsi Nord Pool piirkondade vahel (Leedu, Läti, Eesti, Soome, Rootsi, Norra, Taani). Päevasisesel turul kauplemiseks võimsust eraldi ei reserveerita, vaid kasutatakse varasemast kauplemisest üle jäänud võimsust.

“Reaalaja lähedane kauplemine muutuvas turuolukorras muutub järjest olulisemaks ning antud süsteemi ellu kutsumine on seetõttu oluline verstapost turu paremaks toimimiseks. XBID süsteem võimaldab üle Euroopa kaubelda kuni üks tund enne elektri tarnet. Kui järgmise päeva turud, kus kauplemine toimub tarnele eelneval päeval, ühendati juba 2014. aastal, siis päevasisestel turgudel oli seni võimalik kaubelda vaid Põhja-Balti turupiirkonnas. Uus turukorraldus toetab päevasiseste turgude likviidsuse kasvu,” lisas Elis Paas.

Ühine riikidevaheline korraldus võimaldab elektriga kaubelda Austria, Belgia, Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Läti, Leedu, Norra, Hollandi, Portugali, Hispaania ja Rootsi vahel. Ülejäänud Euroopa riigid ühinevad projektiga 2019. aasta kevadel.

Elektribörsidest on projekti arendajateks EPEX SPOT, GME, Nord Pool ja OMIE. Süsteemihalduritest osalesid XBID-i väljatöötamisel Lääne-Euroopa ja Baltikumi süsteemihaldurid, nende seas Eesti elektri- ja gaasisüsteemihaldur Elering.

Seotud teemad

Mille kohta sa infot otsid?

Kõik Uudis Book page Hooldustööd Lihtlehekülg