Liigu edasi põhisisu juurde

Soome, Eesti ja Läti gaasi ülekandevõrkude haldajad Gasum, Balticconnector OY, Elering ja Conexus Baltic Grid sõlmisid ühiste kavatsuste protokolli ühtse gaasituru korralduse rakendamiseks kolmes riigis alates 2020. aasta algusest. Samal ajal valmib ka Eesti ja Soome vaheline gaasiühendus Balticconnector.

Kui seni kehtivad gaasi impordi, transiidi ja tariifide osas riikides erinevad reeglid, siis alates 2020. aastast ühtlustatakse reegleid. Plaan näeb ette saavutada Eesti, Läti ja Soome ühine gaasitsoon aastaks 2022.

Ühise turukorralduse eesmärk on suurendada gaasituru läbipaistvust ja konkurentsi gaasimüüjate vahel, kellel pole mitmes riigis tegutsemiseks vaja tunda ja järgida igas riigis kehtivaid erinevaid reegleid ja turukorraldust. Kui näiteks praegu tuleb gaasi transiidi korral sõlmida vastavad kokkulepped iga riigi süsteemihalduriga, kelle süsteemi transporditav gaas läbib, siis ühtse turukorralduse rakendamisel liigub gaas sama turupiirkonna sees üle riigipiiride ilma täiendavate kulude ja bürokraatiata. See tähendab, et turuosalistel on vaba ja võrdne ligipääs kolme riigi gaasiinfrastruktuurile. Näiteks saavad Eesti ja Soome turuosalised täiendavate ülekandekuludeta kasutada Incukalnsi maagaasihoidlat Lätis, mis võimaldab gaasi hoiustamist soodsate turutingimuste korral ning kasutamist gaasi hinna tõustes. Viimane vähendab gaasi hinna suurt kõikumist.

Samuti muutub gaasi ülekandetasude struktuur. Praegu maksab gaasitarbija võrguteenuse arve kaudu kinni kõik gaasi ülekandevõrgu haldamiseks ja arendamiseks tehtavad kulutused. Ühtse turukorralduse rakendamisel hakkavad ülekandevõrgu kulude katmisel lisaks tarbijatele osalema ka gaasi importijad, kes hakkavad gaasi sisenemisel piirkonda maksma nõndanimetatud sisendtariifi (Entry tariff). Gaasi lõpptarbijad osalevad ülekandesüsteemi kulude katmisel väljundtariifi (Exit tariff) kaudu. Sisendtariif saab plaani järgi kogu piirkonnas olema sama suur, väljundtariif võib riigiti siiski erineda tulenevalt riikide gaasisüsteemide erinevatest kuludest.

Järgneva sammuna töötavad süsteemihaldurid välja sisendtariifide ettepaneku vastavalt regulaatorite poolt välja töötatud metoodikale. Valminud sisendtariifide ettepanek esitatakse avalikule konsultatsioonile ning riikide regulaatoritele kinnitamiseks.

Paralleelselt jätkub töö gaasivõrgu kasutamise ning bilansihalduse reeglite ühtlustamisega. Sellega harmoniseeritakse võrgule ligipääsu reeglid, ülekandevõimsuste jaotamine, bilansihalduse põhimõtted ning bilansienergia hinnastamise reeglid. Käesoleva aasta neljandas kvartalis viivad süsteemihaldurid läbi vastavate reeglite avaliku konsultatsiooni, kus turuosalised saavad tuleviku turukorralduse osas oma arvamust avaldada.

Seotud teemad