Me töötame 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas selle nimel, et kõikjal Eestis oleks tagatud varustuskindlus - elektrisüsteem peab töötama tõrgeteta ja olema tagatud, et igal ajahetkel pirn põleb. Elering jagab varustuskindluse neljaks sambaks: süsteemipiisavus ehk elektrijaamade olemasolu, võrgu piisavus ehk piisavalt „jäme traat“, süsteemi töökindlus ehk võime süsteemi juhtida ja küberturvalisus.

  • Süsteemipiisavuse puhul on oodatav tarbimine kaetud kohaliku tootmise, impordi- ning tarbimise juhtimise võimalustega.
  • Võrgu piisavus tähendab, et ülekandevõrk tagab energia jõudmise tarbimiskeskustesse.
  • Süsteemi töökindlus on võimekus hoida elektrisüsteem tervikuna töös ning tulla toime erinevate häiringute ja avariidega.
  • Küberturvalisus on võimekus vältida küberohte aina enam digitaliseeruvas energiasüsteemis.

    Kõrge varustuskindluse taseme tagamiseks on oluline kõigi nelja varustuskindluse samba üheaegne tugev täitmine.
Varustuskindluse neli sammast
Varustuskindluse neli sammast

 

 

Kuidas käib süsteemi võimekuse hindamine?

Elektrisüsteemi võimekuse tagamisel on kolm olulist etappi:

  1. varustuskindluse normi kehtestamine vastavalt hinnangulisele ühiskonna jaoks aktsepteeritavale tasakaalule andmata jääva energia kulude ja uute võimsuste investeeringukulude vahel;
  2. pikaajaline elektrisüsteemi võimekuse hindamine;
  3. Kui peaks selguma, et tegelik olukord on kehvem kui Eesti varustuskindluse norm, siis on riigil võimalik rakendada võimsusmehhanismi, mis on riigiabi elektritootjatele, et nad pakuksid vajalikus mahus võimsust.
Süsteemi võimekuse hindamine
Süsteemi võimekuse hindamine

 

Varustuskindluse analüüsid

Varustuskindluse aruanded ja aktuaalsed analüüsid on leitavad vastavate aastate alt. Ühtlasi on toetavad uuringud ja olulised sisendid leitavad lehelt Varustuskindluse tagamiseks meetmed.