Liigu edasi põhisisu juurde

Eesti on osa üleeuroopalisest elektriturust, kus elektrienergiaga kauplemine toimub läbi elektribörside.

Elektribörsi eesmärk on pakkuda elektrienergiaga kauplevatele turuosalistele lühiajaliselt planeeritavat ja standardiseeritud kauplemisvõimalust. Elektribörs võimaldab kaubelda avatud platvormil, kuhu igal turuosalisel on võrdne ligipääs ja tehingu vastaspool on samas anonüümne. Kõigile tehakse kättesaadavaks informatsioon konkurentsi ja turulikviidsuse kohta ning esitatakse hind ja info selle kujunemise kohta. Võrreldes kahepoolse kauplemisega on elektribörsidel kaubeldes madalamad tehingukulud.

Eestis ja Balti riikides tegutseb elektribörs Nord Pool. Elektriturgu iseloomustavaid olulisi andmeid, sh infot elektri hinna, riikidevaheliste ülekandevõimsuste ja energiavoogude kohta saab vaadata Nord Pooli turuinfo leheküljelt, kus info on kättesaadav nii tabeli kui kaardi kujul. 

Koostöös Põhjamaade ja Balti riikide süsteemihalduritega haldab Norra süsteemihaldur Statnett kaarti, mis näitab elektrisüsteemi olukorda Läänemere piirkonnas. Andmed elektri füüsiliste ülekannete kohta riigist riiki ja elektri hinna kohta uuendatakse ligikaudu kord minutis. Kaardil näidatud elektrihinnad on päev ette hinnad, mis määratakse elektribörsil.

Ava kaart uues aknas