Liigu edasi põhisisu juurde

Eesti ja Soome süsteemihaldurid Elering ja Fingrid laiendavad sagedusreservide alast koostööd automaatse sageduse taastamise (aFRR) reservi teenusest edasi ja kutsuvad Eesti turuosalisi osalema sageduse hoidmise reservi FCR-N teenuse piloodis, et olla veel paremini valmis Mandri-Euroopa sagedusalaga sünkroniseerimiseks.

Eesti turuosalistel on alates 2021. aasta augustist olnud võimalus osaleda Soome reservide turul, pakkudes Fingridile automaatse sageduse taastamise reservi. Nüüd on süsteemihaldurid koostööd laiendamas ja kutsuvad kõiki huvitatud turuosalisi sageduse hoidmise reservi FCR-N teenust piloteerima.

FCR-N on sageduspõhine reserv, mis reguleerib aktiivvõimsust, et tasakaalustada äkilisi muutusi elektrisüsteemi bilansis ja pidurdada süsteemi sageduse muutust. Piloot katsetab FCR-N sagedusreservi tehnilist lahendust 10 MW sümmeetrilise toote ulatuses. Füüsiline vahetus toimub Estlink1 ühendusel. FCR-N reservi opereerimine põhineb Eesti-Soome vahelisel vabal võimsusel, võttes arvesse päev-ette turu tulemusi ning arvestades täiendavate tehniliste piirangutega. Eesti turuosalised saavad FCR-N teenuse eest tasu Soome FCR-N turul eduka võimsuse eest ja FCR-N energia eest tasu vastavalt Soome mFRR (manuaalselt reguleeritava sageduse taastamise reservi) turuhinnale või päeva-ette turu hinnale sarnaselt Soome teenusepakkujatele. Elering ja Fingrid jätavad õiguse piloot peatada vähetõenäolises olukorras, kus piloodil on negatiivne mõju süsteemi talitluskindlusele.

Süsteemihaldurid plaanivad piloodi käivitamiseks tehnilise võimekuse luua 2023. aasta kolmanda kvartali lõpuks, seni saavad teenusepakkujad oma reservüksust teenuse pakkumiseks seadistada ja eelkvalifitseerida. Piloodi tüüplepingu ja andmevahetuse näited töötab Elering välja hiljemalt 01.08.2023.

FCR-N teenuse loomisel näevad Elering ja Fingrid suurt väärtust Eleringile ja Eesti turuosaliste, et suurendada sageduse hoidmise reservi pakkumise ning käitlemise kogemust ja olla valmis Balti riikide elektrisüsteemide sünkroniseerimiseks Mandri-Euroopa sagedusalaga.

Küsimuste korral ja piloodis osalemise soovist palume teada anda Tarmo Rähmonenile tarmo.rahmonen@elering.ee.