Eleringi teadus- ja arendustegevuse eesmärk on aidata kaasa Eleringi strateegiliste eesmärkide täitmisele – tagada varustuskindlus kliimaneutraalsel moel, toetades Eesti majanduse konkurentsivõimet.

Vastavalt omaniku ootusele arendab Elering avalikust huvist lähtuvat energeetikaalast kompetentsi ja tagab oma tegevuse jätkusuutlikkuse, investeerides stabiilselt teadus- ja arendustöösse nii ettevõtte otseste huvide põhiselt kui kaudsemalt energiamajanduse arengut arvestades.
 
Teadus- ja arendustegevuse raames hinnatakse erinevaid pikaajalisi trende või poliitilisi eesmärke, mis omakorda mõjutavad tulevast energiasüsteemi või -turge. Vaadeldav ajaline skoop ulatub viiest aastast kuni aastani 2050, kui Euroopa Liit on võtnud ambitsioonika eesmärgi - saavutada kliimaneutraalsus. Üleminek kliimaneutraalsele majandusele on keerukas paljude muutujatega optimeerimisülesanne, mille poole liikudes tuleb hoida mõistlikku tasakaalu varustuskindluse, energiajulgeoleku, taskukohasuse ja keskkonnasäästlikkuse vahel. Selleks teeb Elering koostööd teiste süsteemihaldurite, Euroopa põhivõrkude katusorganisatsioonide (ENTSO-E, ENTSOG ja ENNOH), ülikoolide ja muude partneritega.
 
Loomaks energeetikaalast kompetentsi kaalutletud otsuste tegemiseks ja Eesti energiamajanduse hüvanguks, kogub Elering teadus- ja arendustegevuse raames teadmust järgmistel teemadel:

  • kliima- ja energiapoliitika mõju ja nende eesmärkide täitmiseks vajalik ülekandetaristu ja turgude arendamine
  • elektri-, gaasi- ja vesinikutarbimist mõjutavad tegurid ja nende tuleviku prognoos
  • erinevate tootmisportfellide ja võrgukonfiguratsioonide mõju elektrisüsteemile ja -turule
  • ülekandesüsteemi töökindluse tõstmise ja varahalduse optimeerimisvõimalused
  • energiasüsteemi paindlikkuse ja tarbimiskaja ressursi hindamine ning rakendamine
  • vesiniku ülekandesüsteemi loomise eeldused ja lahendused
  • varustuskindluse, energiajulgeoleku ja kriisikindluse tõstmise võimalused
  • energia suurandmete analüüs ja tehisintellektil põhinev prognoosimine