Liigu edasi põhisisu juurde

Elering valis riigihankega välja Harku, Kadaka ja Veskimetsa alajaamu ühendavate kaabelliinide ehitaja, tööd teostab 5,1 miljoni eurose pakkumise teinud AS Merko Ehitus kontserni kuuluv AS Merko Infra koos AS-iga Connecto Eesti.

Hankele laekus kolm pakkumist, mille hulgast oli ühispakkujate AS Merko Infra ja AS Connecto Eesti pakkumine kõige odavam.

Pärast Veskimetsa-Kadaka täielikku ning Veskimetsa-Harku ja Kadaka-Harku õhuliinide osalist maakaablisse viimist demonteerib hanke võitja samadel lõikudel paiknevad vanad kõrgepinge õhuliinid. Uute kaablite rajamine parandab Mustamäe ja Haabersti linnaosade ning Tallinna lähiümbruse varustuskindlust ning väheneb õhuliinidest tulenev visuaalne häiring Õismäe ja Astangu piirkonnas.

Veskimetsa-Kadaka 110 kilovoldi õhuliin asendatakse maakaabliga kogu pikkuses, Harku-Veskimetsa õhuliin asendatakse maakaabliga Veskimetsa alajaama ja Karjääri tee vahelisel ning Harku-Kadaka õhuliin Kadaka alajaama ja Karjääri tee vahelisel lõigul. Paigaldatavate kaablite pikkus on kokku ligi 10 kilomeetrit. Tööd valmivad 2020. aasta lõpuks.

Kaablite paigaldamiseks kasutatakse nii lahtist kui ka kinnist meetodit. Kaabelliin paigaldatakse kogu trassi ulatuses 1,5–6 meetri sügavusele pinnasesse. Tööde käigus taastatakse piirkonnas sõidu- ja kõnniteede asfaltkate ning rajatakse tuhandeid ruutmeetreid haljastust.

Õhuliinide asendamine kaabelliinidega on osaks Eleringi suuremast projektist, mille käigus vabanevad Tallinna tiheasustusega alad järk-järgult oma eluea lõpetanud kõrgepingeliinidest. Ühtlasi annab see võimaluse kasutada liinikaitsevööndite alt vabanevat maad linlaste elukeskkonda parandavateks ettevõtmisteks ja väheneb oht liinidega seotud õnnetusteks.

Varasemalt on Elering maakaablitega asendanud Veskimetsa-Endla, Veskimetsa-Järve ja Järve-Endla liinid. Hetkel on käimas Veskimetsa-Kopli ja Veskimetsa-Volta õhuliinide asendamine maakaablitega. Peale käesoleva investeerimisprojekti etappi on Elering planeerinud tegeleda edasi 2021. aastal Kopli-Paljassaare ja Paljassaare-Volta õhuliinide asendamisega kaabelliinidega ning 2023. aastal on plaanitud vahetada täiendavad õhuliinid maakaablitega Harku ja Veskimetsa alajaamade vahel.

IMG_2225.JPG

Seotud teemad