Liigu edasi põhisisu juurde

Tänaseks on Eesti-Soome gaasiühenduse merealune osa täidetud maagaasiga, mille tulemusel on esmakordselt ajaloos kahe riigi gaasisüsteemid omavahel ühendatud ja olemas võimalus gaasi kahesuunaliseks transpordiks.

Tänavu suvel paigaldatud merealune gaasitoru tühjendati teisipäeval lämmastiku abil õhust, täideti kolmapäeval maagaasiga ning tänaseks on tõstetud rõhk 14 000-kuupmeetrise mahuga torus minimaalse töörõhu ehk 30 baarini. Balticconnectori Eesti maismaaosa täideti gaasiga juba 23. oktoobril ning gaasi sisselaskmiseks 21 000-kuupmeetrise mahuga torusse kulus kaks päeva.

Lähematel nädalatel toimub Eesti-Soome-Läti gaasiühenduse katsetamine ning turu käsutusse läheb Balticconnector uues aasta 1. jaanuarist nagu varem planeeritud.

Balticconnectori merealuse osa pikkus Paldiskist kuni Inkooni Soomes on 77 kilomeetrit. Maapealse osa pikkus on Eestis 55  ja Soomes 21 kilomeetrit. Eesti-Läti gaasiühendus muutus ümberehituste käigus kahesuunaliseks.

Eesti-Soome gaasiühendus koos Eesti ja Läti vahelise ühenduse tugevdamisega maksab kokku ligukaudu 300 miljonit eurot ja Euroopa Liit kaasrahastab projekti enam kui 200 miljoni euroga.

Tänu Balticconnectorile paraneb maagaasi varustus- ja tarnekindlus nii Eestis, Soomes, kui teistes Balti riikides. Samuti tekib Soomet ja Balti riike hõlmav gaasiturg, mis toob tihedama konkurentsi ja paremad hinnad tarbijatele. Lisaks paraneb integreeritus Euroopa Liidu ühtse turuga, kui valmib Leedu-Poola gaasiühendus GIPL.

CEF.PNG

Seotud teemad