Liigu edasi põhisisu juurde

eu rahastus

Risk, et Venemaa desünkroniseerib Eesti ja Balti riigid oma elektrisüsteemist erakorraliselt, on olnud tavapärasest suurem alates veebruarist, mil Venemaa ründas Ukrainat.  Elering, nagu ka naaberriikide süsteemihaldurid on selleks valmistunud ja valmis. Midagi spetsiifilist või erakorralist elektrisüsteemi talitluses ei ole.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on Balti riigid valmistunud Venemaa/Valgevene elektrisüsteemist lahkuma juba aastaid. „Kui peaks aga juhtuma, et Venemaa ühendab meid enda elektrisüsteemist lahti varem, oleme me praegu valmis kiiresti sünkroniseerima Mandri-Euroopa sagedusalaga nii, et elektritarbija muutust ei märka. Selleks teeme me koostööd nii naaberriikidega kui ka kohalike elektritootjatega tagamaks sujuv üleminek ühest elektrisüsteemist teise,“ ütles Veskimägi.

Ametlikult on Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga liitumine plaanis 2025. aastal ja iga päevaga sellele lähemal oleme sünkroniseerimiseks valmis aina väiksemate riskide ja kuludega. Alates veebruarist on aga Elering teinud olulisi lisasamme, et maandada riskid ka erakorralise lahtiühendamise puhul Venemaa süsteemist ja sellest tulenevalt on elektrikatkestuste oht sellises olukorras väike.

Seotud teemad