Liigu edasi põhisisu juurde

kallur.png

Ehitustegevus elektriliinide kaitsevööndis

Mai 2017, Tartu.

Kallur tekitas kõrgepingeliini alla liiva maha kallutades lühise. Vahetut kokkupuudet liiniga ei olnud. Kalluri rehvid purunesid ja süttisid lühise põhjustatud plahvatuste käigus. Ehitustööd olid kooskõlastatud, kuid autojuhti polnud instrueeritud.

Ohtlikke olukordi tekitab sagedasti ehitustehnika, mille liikuvad osad – näiteks kalluri kast – tõusevad transpordiasendiga võrreldes mitu meetrit kõrgemale. Igasugune ehitustegevus elektriliini kaitsevööndis tuleb ohutuse tagamiseks eelnevalt Eleringiga kooskõlastada.

kraana.png

 

Tõstetööd kõrgepingeliini kaitsevööndis

Aprill 2015, Tartu.

Metallist ehituspiirete tõstetöid teinud autojuht sai kõrgepingeliini juhtmete all elektrilöögi. Tööd olid Eleringiga kooskõlastamata

Ohtlikke olukordi tekitavad sagedamini transpordivahendid, mille liikuvad osad – näiteks kraana nool – tõusevad transpordiasendiga võrreldes mitu meetrit kõrgemale. Kõrgepingeliinidest võib saada surmava elektrilöögi ka liinijuhet otseselt puutumata. Võimsamate liinide puhul piisab kraana noole sattumisest 2,5 meetri kaugusele.

s%C3%B5jav%C3%A4eauto.png

 

Elektrilöögi võib saada juhet puudutamata

Mai 2017, Ida-Virumaa.

Karjääri territooriumil liikunud maasturi kõrge antenn põhjustas kõrgepingeliini alla lühise. Maastur süttis, selles viibinud inimesed vajasid haiglaravi.

Võimsamate liinide puhul võib elektrilöök toimuda 2,5 meetri kaugusel kõrgepingeliini juhtmest. Kuigi liinijuhtmed on enamasti kõrgel, võivad ohtliku olukorra tekitada suuremad masinad – näiteks kraanad, tõstukid või kombainid – aga ka kõrge antenn, batuut või tuulelohe.

batuut.png

 

Avalikud üritused kõrgepingeliini kaitsevööndis

Mai 2017, Harjumaa.

Kohaliku laulu- ja tantsupeo atraktsioonid, sh lastele mõeldud batuudid olid paigutatud üliohtlikult otse kõrgepingeliini juhtmete alla. Tegevus oli Eleringiga kooskõlastamata. Õnneks sel korral midagi ei juhtunud, kuid oht oli äärmiselt tõsine.

Suurt ohtu kujutab endast ka lõke elektriliini all. Lõkkest kerkiva leegi ja elektriliini vahel võib toimuda elektrilöök ka siis, kui leek jääb liinist mitme meetri kaugusele. Kui taoline elektrilöök peaks aset leidma, ohustab see inimese elu 25 meetri raadiuses.

puude%20langetamine.png

 

Raietööd kõrgepingeliini kaitsevööndis

Veebruar 2015, Harjumaa.

Kõrgepingeliini kaitsevööndis toimunud raietööde käigus langes puu liinile. Puu langetamisel olid kasutusel kiilud, ent ootamatu tuuleiil muutis puu langemissuunda.

Liini kaitsevööndis toimuvate raietööde kooskõlastamine on kohustuslik. Ka väljaspool kaitsevööndit ei tohiks puid langetada elektriliini suunas. Lisaks sellele on keelatud puude ladustamine õhuliini alla või selle vahetusse lähedusse. Suurt ohtu kujutab endast ka liinide all toimuv okste põletamine ja kõrge metsatehnikaga liinide kaitsevööndis liikumine.

 

Kooskõlastamist nõuavad ka liini kaitsevööndis toimuvad muud tegevused

Kõrgepingeliinide läheduses tegevuste korraldamine, näiteks avalikud üritused, ehitustegevus, pinnasetööd ja materjalide ladustamine, tuleb eelnevalt Eleringiga läbi rääkida. Selleks tuleb võtta ühendust Eleringi piirkondlike käidukorraldajatega või ettevõtte üldtelefonil 715 1222.

 

 

 

 

Mille kohta sa infot otsid?

Kõik Lihtlehekülg Uudis Book page Hooldustööd Konsultatsioon Kontaktid